Tο Game of Thrones μεγάλος νικητής στα βραβεία Emmy
Roxx |

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το βραβείο Emmy για την καλύτερη δραματική σειρά πήγε στο Game of Thornes που πήρε επίσης αλλά δύο βραβεία για καλύτερη σκηνοθεσία και καλύτερο επεισόδιο δραματικής σειράς (για το Battle of The Bastards).

Έτσι το μεγαθήριο του HBO έγινε η σειρά με τα περισσότερα βραβεία στην ιστορία του θεσμού. Μεγάλη επιτυχία και για το The People v. O.J. Simpson: American Crime Story που σάρωσε στις κατηγορίες μίνι σειράς.

Το βραβείο πρώτου ανδρικού ρόλου σε δραματική σειρά πήγε στον Rami Malek που ήταν υποψήφιος για την πρώτη σεζόν του Mr Robot ενώ η δικαίωση ήρθε επιτέλους για την Tatiana Maslany στην κατηγορία των γυναικών με τη βράβευση της για τις πολλαπλές της ερμηνείες στο Orphan Black.

Αναλυτικά όλα τα βραβεία: 

OUTSTANDING DRAMA SERIES
Game of Thrones – WINNER
Mr. Robot
House of Cards
Downton Abbey
Better Call Saul
The Americans
Homeland

OUTSTANDING COMEDY SERIES
Veep – WINNER
Transparent
Modern Family
Black-ish
Silicon Valley
Unbreakable Kimmy Schmidt
Master of None

OUTSTANDING LIMITED SERIES
The People v. O.J. Simpson: American Crime Story – WINNER
Fargo
American Crime
Roots
The Night Manager




OUTSTANDING LEAD ACTOR IN A DRAMA SERIES
Kevin Spacey (House of Cards)
Rami Malek (Mr. Robot) – WINNER
Bob Odenkirk (Better Call Saul)
Liev Schreiber (Ray Donovan)
Kyle Chandler (Bloodline)
Matthew Rhys (The Americans)

OUTSTANDING LEAD ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Robin Wright (House of Cards)
Viola Davis (How to Get Away with Murder)
Tatiana Maslany (Orphan Black) – WINNER
Claire Danes (Homeland)
Taraji P. Henson (Empire)
Keri Russell (The Americans)

OUTSTANDING LEAD ACTOR IN A COMEDY SERIES
Jeffrey Tambor (Transparent) – WINNER
Anthony Anderson (black-ish)
Will Forte (The Last Man on Earth)
Thomas Middleditch (Silicon Valley)
Aziz Ansari (Master of None)
William H. Macy (Shameless)

OUTSTANDING LEAD ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Julia Louis-Dreyfus (Veep) – WINNER
Amy Schumer (Inside Amy Schumer)
Ellie Kemper (Unbreakable Kimmy Schmidt)
Laurie Metcalf (Getting On)
Tracee Ellis-Ross (black-ish)
Lily Tomlin (Grace and Frankie)

OUTSTANDING LEAD ACTOR IN A LIMITED SERIES OR A MOVIE
Bryan Cranston (All the Way)
Benedict Cumberbatch (Sherlock: The Abominable Bride)
Idris Elba (Luther)
Cuba Gooding Jr. (The People v. O.J. Simpson: American Crime Story)
Tom Hiddleston (The Night Manager)
Courtney B. Vance (The People v. O.J. Simpson: American Crime Story) – WINNER

OUTSTANDING LEAD ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR A MOVIE
Kirsten Dunst (Fargo)
Felicity Huffman (American Crime)
Audra McDonald (Lady Day at Emerson’s Bar & Grill)
Sarah Paulson (The People v. O.J. Simpson: American Crime Story) – WINNER
Lili Taylor (American Crime)
Kerry Washington (Confirmation)




OUTSTANDING REALITY-COMPETITION PROGRAM
The Voice – WINNER
The Amazing Race
Top Chef
Project Runway
Dancing With the Stars
American Ninja Warrior

OUTSTANDING VARIETY TALK SERIES
Comedians in Cars Getting Coffee
Jimmy Kimmel Live
Last Week Tonight With John Oliver – WINNER
The Late Late Show With James Corden
Real Time With Bill Maher
The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

OUTSTANDING TELEVISION MOVIE
All the Way
Confirmation
Luther
Sherlock: The Abominable Bride – WINNER
A Very Murray Christmas

OUTSTANDING VARIETY SKETCH SERIES
Documentary Now!
Drunk History
Inside Amy Schumer
Key & Peele 
– WINNER
Portlandia
Saturday Night Live

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jonathan Banks (Better Call Saul)
Ben Mendelsohn (Bloodline) – WINNER
Peter Dinklage (Game of Thrones)
Kit Harington (Game of Thrones)
Michael Kelly (House of Cards)
Jon Voight (Ray Donovan)

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Maggie Smith (Downton Abbey) – WINNER
Lena Headey (Game of Thrones)
Emilia Clarke (Game of Thrones)
Maisie Williams (Game of Thrones)
Maura Tierney (The Affair)
Constance Zimmer (UnREAL)

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
Ty Burrell (Modern Family)
Matt Walsh (Veep)
Louie Anderson (Baskets) – WINNER
Keegen-Michael Key (Key & Peele)
Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)
Tony Hale (Veep)

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Niecy Nash (Getting On)
Kate McKinnon (Saturday Night Live) – WINNER
Gaby Hoffmann (Transparent)
Allison Janney (Mom)
Judith Light (Transparent)
Anna Chlumsky (Veep)

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR A MOVIE
Sterling K. Brown (The People v. O.J. Simpson: American Crime Story) – WINNER
Hugh Laurie (The Night Manager)
Jesse Plemons (Fargo)
David Schwimmer (The People v. O.J. Simpson: American Crime Story)
John Travolta (The People v. O.J. Simpson: American Crime Story)
Bokeem Woodbine (Fargo)

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR A MOVIE
Kathy Bates (American Horror Story: Hotel)
Olivia Colman (The Night Manager)
Regina King (American Crime) – WINNER
Melissa Leo (All the Way)
Sarah Paulson (American Horror Story: Hotel)
Jean Smart (Fargo)

OUTSTANDING WRITING FOR A DRAMA SERIES
Downton Abbey, “Episode 8” (Julian Fellowes)
Game of Thrones, “Battle of the Bastards” (David Benioff and D.B. Weiss) – WINNER
Mr. Robot, “eps1.0_hellofriend.mov” (Sam Esmail)
The Americans, “Persona Non Grata” (Joel Fields and Joe Weisberg)
The Good Wife, “End” (Robert King and Michelle King)
UnREAL, “Return” (Marti Noxon and Sarah Gertrude Shapiro)

OUTSTANDING WRITING FOR A COMEDY SERIES
Catastrophe, “Episode 1” (Rob Delaney and Sharon Horgan)
Master of None, “Parents” (Aziz Ansari and Alan Yang) – WINNER
Silicon Valley, “Founder Friendly” (Dan O’Keefe)
Silicon Valley, “The Uptick” (Alec Berg)
Veep, “Morning After” (David Mandel)
Veep, “Mother” (Alex Gregory and Peter Huyck)

OUTSTANDING WRITING FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE
Fargo, “Palindrome” (Noah Hawley)
Fargo, “Loplop” (Bob DeLaurentis)
The Night Manager (David Farr)
The People v. O.J. Simpson: American Crime Story, “Marcia, Marcia, Marcia” (D.V. DeVincentis) – WINNER
The People v. O.J. Simpson: American Crime Story, “From the Ashes of Tragedy” (Scott Alexander and Larry Karaszewski)
The People v. O.J. Simpson: American Crime Story, “The Race Card” (Joe Robert Cole)

OUTSTANDING WRITING FOR A VARIETY SPECIAL
Amy Schumer: Live at the Apollo
John Mulaney: The Comeback Kid
Patton Oswalt: Talking for Clapping –
WINNER
Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted
Triumph’s Election Special 2016

OUTSTANDING DIRECTING FOR A DRAMA SERIES
Michael Engler (Downton Abbey, “Episode 9”)
Miguel Sapochnik (Game of Thrones, “Battle of the Bastards”)  – WINNER
Jack Bender (Game of Thrones, “The Door”)
Lesli Linka Glatter (Homeland, “The Tradition of Hospitality”)
Steven Soderbergh (The Knick, “This Is All We Are”)
David Hollander (Ray Donovan, “Exsuscito”)

OUTSTANDING DIRECTING FOR A COMEDY SERIES
Aziz Ansari (Master of None, “Parents”)
Mike Judge (Silicon Valley, “Founder Friendly”)
Alec Berg (Silicon Valley, “Daily Active Users”)
Jill Solloway (Transparent, “Man on the Land”) – WINNER
David Mandel (Veep, “Kissing Your Sister”)
Chris Addison (Veep, “Morning After”)
Dale Stern (Veep, “Mother”)

OUTSTANDING DIRECTING FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE
Jay Roach (All the Way)
Noah Hawley (Fargo, “Before the Law”)
Susanne Bier (The Night Manager) – WINNER
Anthony Hemingway (The People v. O.J. Simpson: American Crime Story, “Manna From Heaven”)
Ryan Murphy (The People v. O.J. Simpson: American Crime Story, “From the Ashes of Tragedy”)
John Singleton (The People v. O.J. Simpson: American Crime Story, “The Race Card”)

OUTSTANDING DIRECTING FOR A VARIETY SPECIAL
Louis J. Horvitz (58th Grammy Awards)
Beth McCarthy-Miller (Adele Live in New York City)
Chris Rock (Amy Schumer: Live at the Apollo)
Thomas Kail and Alex Rudzinski (Grease: Live) – WINNER
Kahlil Joseph and Beyoncé Knowles (Lemonade)
Glenn Weiss (The Kennedy Center Honors)