Έξι βραβεία το Gravity στα BAFTA, αλλά καλύτερη ταινία το 12 years a slave

Roxx |
Έξι βραβεία το Gravity στα BAFTA, αλλά καλύτερη ταινία το 12 years a slave - Roxx.gr

Η βραδιά στα BAFTA έμοιαζε να κυλάει υπέρ του Gravity που είχε μαζέψει τα περισσότερα βραβεία στις κατηγορίες στις οποίες ήταν υποψήφιο, ανάμεσα τους και αυτά της καλύτερης σκηνοθεσίας για τον Αλφόνσο Κουαρόν και της καλύτερης βρετανικής ταινίας.

Έπρεπε να φτάσει το κλείσιμο της βραδιάς για να αλλάξουν τα πράγματα, αρχικά με το βραβείο πρώτου ανδρικού ρόλου να πηγαίνει στον Chiwetel Ejiofor και στη συνέχεια αυτό της καλύτερης ταινίας στο 12 years a slave!

Το βραβείο πρώτο γυναικείου ρόλου πήρε η Κέιτ Μπλάνσετ για το Blue Jasmine, ενώ στα δεύτερα βραβεία ρόλων, επικράτησαν ο  Barkhad Abdi για το Captain Philips στους άνδρες και η Jennifer Lawrence για το American Hustle στις γυναίκες.

Αναλυτικά οι νικητές:

BestBritishFilm

“Gravity” – WINNER
“Mandela”
“Philomena”
“Rush”
“Saving Mr. Banks”
“The Selfish Giant”

Best British Short

“Island Queen”
“Keeping Up With The Joneses”
“Orbit Ever After”
“Room 8” – WINNER
“Sea View”

Best British Short Animation

“Everything I Can See From Here”
“I Am Tom Moody”
“Sleeping With The Fishes” – WINNER

Best Production Design

“12 Years a Slave”
“American Hustle”
“Behind the Candelabra”
“Gravity”
“The Great Gatsby” – WINNER

Best Sound

“All Is Lost”
“Captain Phillips”
“Gravity” – WINNER
“Inside Llewyn Davis”
“Rush”

Best Film Editing

“Captain Phillips”
“Gravity”
“Rush” – WINNER
“12 Years a Slave”
“The Wolf of Wall Street”

Best Documentary

“The Act of Killing”  WINNER
“The Armstrong Lie”
“Blackfish”
“Tim’s Vermeer”
“We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks”

Best Hair & Make-Up

“American Hustle” – WINNER
“Behind the Candelabra”
“Lee Daniels’ The Butler”
“The Great Gatsby”
“The Hobbit: The Desolation of Smaug”

Best Costume Design

“American Hustle”
“Behind the Candelabra”
“The Great Gatsby” – WINNER 
“The Invisible Woman”
“Saving Mr. Banks”

Best Original Music

John Williams – “The Book Thief”
Henry Jackman – “Captain Phillips”
Steven Price – “Gravity” – WINNER
Thomas Newman – “Saving Mr. Banks”
Hans Zimmer – “12 Years a Slave”

Best Animated Film

“Despicable Me 2”
“Frozen” – WINNER
“Monsters University”

Best British Debut By A Writer, Director Or Producer

Colin Carberry, Glenn Patterson – “Good Vibrations”
Kieran Evans – “Kelly & Victor” – WINNER 
Scott Graham – “Shell”
Kelly Marcel – “Saving Mr. Banks”
Paul Wright, Polly Stokes – “For Those In Peril”

Best Supporting Actor

Barkhad Abdi – “Captain Phillips” – WINNER 
Daniel Bruhl – “Rush”
Bradley Cooper – American Hustle”
Matt Damon – “Behind the Candelabra”
Michael Fassbender – “12 Years a Slave”

Best Cinematography 

Barry Ackroyd – “Captain Phillips”
Emmanuel Lubezki – “Gravity” – WINNER
Bruno Delbonnel – “Inside Llewyn Davis”
Phedon Papamichael – “Nebraska”
Sean Bobbitt – “12 Years a Slave”

Best Supporting Actress

Sally Hawkins – “Blue Jasmine”
Jennifer Lawrence – “American Hustle” – WINNER 
Lupita Nyong’o – “12 Years a Slave”
Julia Roberts – “August: Osage County”
Oprah Winfrey – “Lee Daniels’ The Butler”

Outstanding Contribution To British Cinema

Peter Greenaway

Best Original Screenplay

Eric Warren Singer & David O. Russell – “American Hustle” – WINNER
Woody Allen – “Blue Jasmine”
Alfonso & Jonas Cuaron – “Gravity”
Joel & Ethan Coen – “Inside Llewyn Davis”
Bob Nelson – “Nebraska”

Best Adapted Screenplay

Richard LaGravenese – “Behind the Candelabra”
Billy Ray – “Captain Phillips”
Steve Coogan & Jeff Pope – “Philomena” – WINNER
John Ridley – “12 Years a Slave”
Terence Winter – “The Wolf of Wall Street”

Rising Star Award

Dane DeHaan
George MacKay
Lupita Nyong’o
Will Poulter – WINNER
Lea Seydoux

Best Visual Effects

“Gravity” – WINNER
“The Hobbit: The Desolation of Smaug”
“Iron Man 3”
“Pacific Rim”
“Star Trek Into Darkness”

Best Foreign Language Film

“The Act of Killing”
“Blue Is the Warmest Color”
“The Great Beauty” – WINNER
“Metro Manila”
“Wadjda”

Best Actor

Christian Bale – “American Hustle”
Bruce Dern – “Nebraska”
Leonardo DiCaprio – “The Wolf of Wall Street”
Chiwetel Ejiofor – “12 Years a Slave” – WINNER
Tom Hanks – “Captain Phillips”

Best Actress

Amy Adams – “American Hustle”
Cate Blanchett – “Blue Jasmine” – WINNER 
Sandra Bullock – “Gravity”
Judi Dench – “Philomena”
Emma Thompson – “Saving Mr. Banks”

 Best Film 

“American Hustle”
“Captain Phillips”
“Gravity”
“Philomena”
“12 Years a Slave” – WINNER



ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ