Το Oppenheimer σάρωσε στις Χρυσές Σφαίρες - To Poor Things του Λάνθιμου έκανε την έκπληξη
Movies

Το Oppenheimer σάρωσε στις Χρυσές Σφαίρες – To Poor Things του Λάνθιμου έκανε την έκπληξη

Τo Oppenheimer του Κρίστοφερ Νόλαν ήταν ο μεγάλος νικητής στις Χρυσές Σφαίρες, με πέντε βραβεία, ανάμεσα τους  και αυτό της καλύτερης ταινίας στην κατηγορία δράμα. Ο Νόλαν πήρε το πρώτου βραβείο σκηνοθεσίας, στον Κίλιαν Μέρφι πήγε αυτό για τον καλύτερο ανδρικό ρόλο και στον Ρομπερτ Ντάουνι Τζούνιορ του Β Ανδρικού, ενώ η ταινία πήρε βραβείο και για το soundtrack.

To Poor Things του Γιώργου Λάνθιμου, επικράτησε στην κατηγορία κωμωδία ή μιούζικαλ εκεί που πολλοί περίμεναν νίκη της Barbie, ενώ η Emma Stone βραβεύθηκε για την ερμηνεία της στην ταινία. Στις τηλεοπτικές κατηγορίες το Succcession πήρε το βραβείο της καλύτερης δραματικής σειράς για την τελευταία του σεζόν, με το The Bear να βραβεύεται στην κωμωδία.

ΟΙ Lily Gladstone, Paul Giamatti, Jeremy Allen White, Da’Vine Joy Randolph, Ayo Edebiri, Kieran Cullkin, Ali Wong, Steven Yeun και Matthew Macfadyen πήραν ακόμα βραβεία για τις ερμηνείες τους, ενώ ως καλύτερο τραγούδι βραβεύθηκε το What Was i Made For της Billie Eilish από την Barbie.

Στην ταινία με πρωταγωνίστρια τη Μάργκοτ Ρόμπι που σάρωσε τα ταμεία του 2023, πήγε το νέο βραβείο για τις επιδόσεις στο box office.

Αναλυτικά τα βραβεία

Best Motion Picture, Drama

“Oppenheimer” (Universal Pictures) (WINNER)
“Killers of the Flower Moon” (Apple Original Films/Paramount Pictures)
“Maestro” (Netflix)
“Past Lives” (A24)
“The Zone of Interest” (A24)
“Anatomy of a Fall” (Neon)

Best Picture, Musical or Comedy

“Barbie” (Warner Bros.)
“Poor Things” (Searchlight Pictures) (WINNER)
“American Fiction” (MGM)
“The Holdovers” (Focus Features)
“May December” (Netflix)
“Air” (Amazon MGM Studios)

Best Director, Motion Picture

Bradley Cooper — “Maestro”
Greta Gerwig — “Barbie”
Yorgos Lanthimos — “Poor Things”
Christopher Nolan — “Oppenheimer” (WINNER)
Martin Scorsese — “Killers of the Flower Moon”
Celine Song — “Past Lives”

Best Screenplay, Motion Picture

“Barbie” — Greta Gerwig, Noah Baumbach
“Poor Things” — Tony McNamara
“Oppenheimer” — Christopher Nolan
“Killers of the Flower Moon” — Eric Roth, Martin Scorsese
“Past Lives” — Celine Song
“Anatomy of a Fall” — Justine Triet, Arthur Harari (WINNER)

Best Performance by an Actor in a Motion Picture, Drama

Bradley Cooper — “Maestro”
Cillian Murphy — “Oppenheimer” (WINNER)
Leonardo DiCaprio — “Killers of the Flower Moon”
Colman Domingo — “Rustin”
Andrew Scott — “All of Us Strangers”
Barry Keoghan — “Saltburn”

Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Drama

Lily Gladstone — “Killers of the Flower Moon” (WINNER)
Carey Mulligan – “Maestro”
Sandra Hüller – “Anatomy of a Fall”
Annette Bening — “Nyad”
Greta Lee — “Past Lives”
Cailee Spaeny — “Priscilla”

Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Musical or Comedy

Fantasia Barrino – “The Color Purple”
Jennifer Lawrence – “No Hard Feelings”
Natalie Portman – “May December”
Alma Pöysti – “Fallen Leaves”
Margot Robbie – “Barbie”
Emma Stone – “Poor Things” (WINNER)

Nicolas Cage — “Dream Scenario”
Timothée Chalamet — “Wonka”
Matt Damon — “Air”
Paul Giamatti — “The Holdovers” (WINNER)
Joaquin Phoenix — “Beau Is Afraid”
Jeffrey Wright — “American Fiction”

Best Supporting Actor – Motion Picture

Willem Dafoe — “Poor Things”
Robert De Niro — “Killers of the Flower Moon”
Robert Downey Jr. — “Oppenheimer” (WINNER)
Ryan Gosling — “Barbie”
Charles Melton — “May December”
Mark Ruffalo — “Poor Things”

Best Supporting Actress, Motion Picture

Emily Blunt — “Oppenheimer”
Danielle Brooks — “The Color Purple”
Jodie Foster — “Nyad”
Julianne Moore — “May December”
Rosamund Pike — “Saltburn”
Da’Vine Joy Randolph — “The Holdovers” (WINNER)

Best Television Series, Drama

“1923” (Paramount+)
“The Crown” (Netflix)
“The Diplomat” (Netflix)
“The Last of Us” (HBO)
“The Morning Show” (Apple TV+)
“Succession” (HBO) (WINNER)

Best Television Series, Musical or Comedy

“The Bear” (FX) (WINNER)
“Ted Lasso” (Apple TV+)
“Abbott Elementary” (ABC)
“Jury Duty” (Amazon Freevee)
“Only Murders in the Building” (Hulu)
“Barry” (HBO)

Best Performance by an Actor in a Television Series, Drama

Pedro Pascal — “The Last of Us”
Kieran Culkin — “Succession” (WINNER)
Jeremy Strong — “Succession”
Brian Cox — “Succession”
Gary Oldman — “Slow Horses”
Dominic West — “The Crown”

Best Performance by an Actress in a Television Series, Drama

Helen Mirren — “1923”
Bella Ramsey — “The Last of Us”
Keri Russell — “The Diplomat”
Sarah Snook — “Succession” (WINNER)
Imelda Staunton — “The Crown”
Emma Stone — “The Curse”

Best Actress in a TV Series, Musical or Comedy

Ayo Edebiri — “The Bear” (WINNER)
Natasha Lyonne — “Poker Face”
Quinta Brunson — “Abbott Elementary”
Rachel Brosnahan — “The Marvelous Mrs. Maisel”
Selena Gomez — “Only Murders in the Building”
Elle Fanning – “The Great”

Best Actor in a TV Series, Musical or Comedy

Bill Hader — “Barry”
Steve Martin — “Only Murders in the Building”
Martin Short — “Only Murders in the Building”
Jason Segel — “Shrinking”
Jason Sudeikis — “Ted Lasso”
Jeremy Allen White — “The Bear” (WINNER)

Best Supporting Actor, Television

Billy Crudup — “The Morning Show”
Matthew Macfadyen — “Succession” (WINNER)
James Marsden — “Jury Duty”
Ebon Moss-Bachrach — “The Bear”
Alan Ruck — “Succession”
Alexander Skarsgård — “Succession”

Best Supporting Actress, Television

Elizabeth Debicki — “The Crown” (WINNER)
Abby Elliott — “The Bear”
Christina Ricci — “Yellowjackets”
J. Smith-Cameron — “Succession”
Meryl Streep — “Only Murders in the Building”
Hannah Waddingham — “Ted Lasso”

Best Limited Series, Anthology Series or a Motion Picture Made for Television

“Lessons in Chemistry”
“Daisy Jones & the Six”
“All the Light We Cannot See”
“Fellow Travelers”
“Fargo”

Best Performance by an Actor, Limited Series, Anthology Series or Motion Picture Made for Television

Matt Bomer — “Fellow Travelers”
Sam Claflin — “Daisy Jones & the Six”
Jon Hamm — “Fargo”
Woody Harrelson — “White House Plumbers”
David Oyelowo — “Lawmen: Bass Reeves”
Steven Yeun — “Beef” (WINNER)

Best Performance by an Actress, Limited Series, Anthology Series or a Motion Picture Made for Television

Riley Keough — “Daisy Jones & the Six”
Brie Larson — “Lessons in Chemistry”
Elizabeth Olsen — “Love and Death”
Juno Temple — “Fargo”
Rachel Weisz — “Dead Ringers”
Ali Wong — “Beef” (WINNER)

Best Original Score, Motion Picture

Ludwig Göransson — “Oppenheimer” (WINNER)
Jerskin Fendrix — “Poor Things”
Robbie Robertson — “Killers of the Flower Moon”
Mica Levi — “The Zone of Interest”
Daniel Pemberton — “Spider-Man: Across the Spider-Verse”
Joe Hisaishi — “The Boy and the Heron”

Best Picture, Non-English Language

“Anatomy of a Fall” (Neon) — France (WINNER)
“Fallen Leaves” (Mubi) — Finland
“Io Capitano” (01 Distribution) — Italy
“Past Lives” (A24) — United States
“Society of the Snow” (Netflix) — Spain
“The Zone of Interest” (A24) — United Kingdom

Best Original Song, Motion Picture

“Barbie” — “What Was I Made For?” by Billie Eilish and Finneas (WINNER)
“Barbie” — “Dance the Night” by Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson and Andrew Wyatt
“She Came to Me” — “Addicted to Romance” by Bruce Springsteen and Patti Scialfa
“The Super Mario Bros. Movie” — “Peaches” by Jack Black, Aaron Horvath, Michael Jelenic, Eric Osmond, and John Spiker
“Barbie” — “I’m Just Ken” by Mark Ronson, Andrew Wyatt
“Rustin” — “Road to Freedom” by Lenny Kravitz

Best Motion Picture, Animated

“The Boy and the Heron” (GKids) (WINNER)
“Elemental” (Disney)
“Spider-Man: Across the Spider-Verse” (Sony Pictures)
“The Super Mario Bros. Movie” (Universal Pictures)
“Suzume” (Toho Co.)
“Wish” (Disney)

Best Performance in Stand-Up Comedy or Television

Ricky Gervais — “Ricky Gervais: Armageddon” (WINNER)
Trevor Noah — “Trevor Noah: Where Was I”
Chris Rock — “Chris Rock: Selective Outrage”
Amy Schumer — “Amy Schumer: Emergency Contact”
Sarah Silverman — “Sarah Silverman: Someone You Love”
Wanda Sykes — “Wanda Sykes: I’m an Entertainer”

Cinematic and Box Office Achievement

“Barbie” (Warner Bros.) (WINNER)
“Guardians of the Galaxy Vol. 3” (Disney)
“John Wick: Chapter 4” (Lionsgate Films)
“Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One” (Paramount Pictures)
“Oppenheimer” (Universal Pictures)
“Spider-Man: Across the Spider-Verse” (Sony Pictures)
“The Super Mario Bros. Movie” (Universal Pictures)
“Taylor Swift: The Eras Tour” (AMC Theatres)

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Ακολουθήστε το Roxx στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι νέα για μουσική, σειρές και ταινίες. Ακολουθήστε μας στο spotify για νέα μουσική κάθε εβδομάδα. Στο instagram μας βρίσκετε εδώ