Emmy: Οι μάχες των δικτύων και η έκπληξη του Disney Plus

Roxx |
Emmy: Οι μάχες των δικτύων και η έκπληξη του Disney Plus - Roxx.gr

To απόγευμα της Τρίτης ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία Emmy, με πάρα πολλές εκπλήξεις σε μια κούρσα που δεν έχει τα τεράστια φαβορί του παρελθόντος. Στη μάχη των δικτύων το HBO μαζί με το HBO Max είχαν τις περισσότερες υποψηφιότητες με 130, αφήνοντας οριακά πίσω το Netflix που είχε 129.

Εξαιρετικά τα πήγε το Disney Plus που είχε 71 υποψηφιότητες ένα από τα ανοιχτά κανάλια το NBC βρέθηκε στην πρώτη θέση με 46 υποψηφιότητες.

Όσο για τις σειρές, το Crown μοιράστηκε την πρώτη θέση με το Mandalorian, με τις δύο σειρές να έχουν από 245 υποψηφιότητες ενώ τη μεγάλη έκπληξη έκανε το Wandavision που ακολούθησε με 23. Συνολικά 37 σειρές και εκπομπές είχαν πάνω από 5 υποψηφιότητες για την τελετή που θα πραγματοποιηθεί στις 13 Σεπτεμβρίου.

Drama Series
The Boys (Amazon)
Bridgerton (Netflix)
The Crown (Netflix)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Lovecraft Country (HBO)
The Mandalorian (Disney+)
Pose (FX)
This Is Us (NBC)

Lead Actress, Drama
Uzo Aduba, In Treatment (HBO)
Olivia Colman, The Crown (Netflix)
Emma Corrin, The Crown (Netflix)
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Mj Rodriguez, Pose (FX)
Jurnee Smollett, Lovecraft Country (HBO)

Lead Actor, Drama
Sterling K. Brown, This Is Us (NBC)
Jonathan Majors, Lovecraft Country (HBO)
Josh O’Connor, The Crown (Netflix)
Rege-Jean Page, Bridgerton (Netflix)
Billy Porter, Pose (FX)
Matthew Rhys, Perry Mason (HBO)

Supporting Actress, Drama
Gillian Anderson, The Crown (Netflix)
Helena Bonham Carter, The Crown (Netflix)
Emerald Fennell, The Crown (Netflix)
Madeline Brewer, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Ann Dowd, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Samira Wiley, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Aunjanue Ellis, Lovecraft Country (HBO)

Supporting Actor, Drama
Tobias Menzies, The Crown (Netflix)
O-T Fagbenle, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Max Minghella, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Michael K. Williams, Lovecraft Country (HBO)
Giancarlo Esposito, The Mandalorian (Disney+)
John Lithgow, Perry Mason (HBO)
Chris Sullivan, This Is Us (NBC)

Comedy Series
Black-ish (ABC)
Cobra Kai (Netflix)
Emily in Paris (Netflix)
Hacks (HBO Max)
The Flight Attendant (HBO Max)
The Kominsky Method (Netflix)
Pen15 (Hulu)
Ted Lasso (Apple TV+)

Lead Actress, Comedy
Aidy Bryant, Shrill
Kaley Cuoco, The Flight Attendant (HBO Max)
Allison Janney, Mom (CBS)
Tracee Ellis Ross, Black-ish (ABC)
Jean Smart, Hacks (HBO Max)

Lead Actor, Comedy
Anthony Anderson, Black-ish (ABC)
Michael Douglas, The Kominsky Method (Netflix)
William H. Macy, Shameless (Showtime)
Jason Sudeikis, Ted Lasso (Apple TV+)
Kenan Thompson, Kenan (NBC)

Supporting Actress, Comedy
Rosie Perez, The Flight Attendant (HBO Max)
Hannah Einbinder, Hacks (HBO Max)
Aidy Bryant, Saturday Night Live (NBC)
Kate McKinnon, Saturday Night Live (NBC)
Cecily Strong, Saturday Night Live (NBC)
Juno Temple, Ted Lasso IApple TV+)
Hannah Waddingham, Ted Lasso IApple TV+)

Supporting Actor, Comedy
Carl Clemons-Hopkins, Hacks (HBO Max)
Paul Reiser, The Kominsky Method (Netflix)
Kenan Thompson, Saturday Night Live (NBC)
Bowen Yang, Saturday Night Live (NBC)
Brett Goldstein, Ted Lasso (Apple TV+)
Brendan Hunt, Ted Lasso (Apple TV+)
Nick Mohammed, Ted Lasso (Apple TV+)
Jeremy Swift, Ted Lasso (Apple TV+)

Limited Series
I May Destroy You (HBO)
Mare of Easttown (HBO)
The Queen’s Gambit (Netflix)
The Underground Railroad (Amazon)
WandaVision (Disney+)

Lead Actress, Limited Series, Movie or Anthology
Michaela Coel (I May Destroy You)
Cynthia Erivo (Genius: Aretha)
Elizabeth Olsen (WandaVision)
Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)
Kate Winslet (Mare of Easttown)

Lead Actor, Limited Series, Movie or Anthology
Paul Bettany (WandaVision)
Hugh Grant (The Undoing)
Ewan McGregor (Halston)
Lin-Manuel Miranda (Hamilton)
Leslie Odom, Jr. (Hamilton)

Supporting Actress, Limited Series, Movie or Anthology
Renée Elise Goldsberry, Hamilton (Disney+)
Phillipa Soo, Hamilton (Disney+)
Julianne Nicholson, Mare of Easttown (HBO)
Jean Smart, Mare of Easttown (HBO)
Moses Ingram, The Queen’s Gambit (Netflix)
Kathryn Hahn, WandaVision (Disney+)

Supporting Actor, Limited Series, Movie or Anthology
Daveed Diggs, Hamilton (Disney+)
Jonathan Groff, Hamilton (Disney+)
Lin-Manuel Miranda, Hamilton (Disney+)
Anthony Ramos, Hamilton (Disney+)
Paapa Essiedu, I May Destroy You (HBO)
Evan Peters, Mare of Easttown (HBO)
Thomas Brodie-Sangster, The Queen’s Gambit (Netflix)

TV Movie
Dolly Parton’s Christmas on the Square (Netflix)
Oslo (HBO)
Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
Sylvie’s Love (Prime Video)
Uncle Frank (Prime Video)

Guest Actor, Comedy
Morgan Freeman, The Kominsky Method (Netflix)
Daniel Kaluuya, Saturday Night Live (NBC)
Alec Baldwin, Saturday Night Live (NBC)
Dave Chappelle, Saturday Night Live (NBC)
Dan Levy, Saturday Night Live (NBC)

Guest Actor, Drama
Charles Dance, The Crown (Netflix)
Don Cheadle, The Falcon and the Winter Soldier (Disney+)
Courtney B. Vance, Lovecraft Country (HBO)
Carl Weathers, The Mandalorian (Disney+)
Timothy Olyphant, The Mandalorian (Disney+)

Guest Actress, Comedy
Yvette Nicole Brown, A Black Lady Sketch Show (HBO)
Issa Rae, A Black Lady Sketch Show (HBO)
Jane Adams, Hacks (HBO Max)
Kristen Wiig, Saturday Night Live (NBC)
Maya Rudolph, Saturday Night Live (NBC)
Bernadette Peters, Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)

Guest Actress, Drama
Claire Foy, The Crown (Netflix)
McKenna Grace, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Sophie Okonedo, Ratched (Netflix)
Phylicia Rashad, This Is Us (NBC)

Variety Talk Series
Conan (TBS)
The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Variety Special (Live)
Celebrating America — An Inauguration Night Special (Multiple Platforms)
The 63rd Annual Grammy Awards (CBS)
The Oscars (ABC)
The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd (CBS)
Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020 (Showtime)

Variety Sketch Series
A Black Lady Sketch Show (HBO)
Saturday Night Live (NBC)

Competition Series
The Amazing Race (CBS)
Nailed It! (Netflix)
RuPaul’s Drag Race (VH1)
Top Chef (Bravo)
The Voice (NBC)

Host, Reality or Competition Program
Nicole Byer, Nailed It! (Netflix)
Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness, Queer Eye (Netflix)
RuPaul, RuPaul’s Drag Race (VH1)
Mark Cuban, Barbara Corcoran, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, Kevin O’Leary, Shark Tank (ABC)
Padma Lakshmi, Tom Colicchio, Gail Simmons, Top Chef (Bravo)

Hosted Nonfiction Series or Special
My Next Guest Needs No Introduction With David Letterman (Netflix)
Oprah With Meghan And Harry: A CBS Primetime Special (CBS)
Stanley Tucci: Searching for Italy (CNN)
United Shades of America With W. Kamau Bell (CNN)
Vice (Showtime)

Documentary or Nonfiction Special
The Bee Gees: How Can You Mend A Broken Heart (HBO)
Boys State (Apple TV+)
Framing Britney Spears, The New York Times Presents (FX Networks)
The Social Dilemma (Netflix)
Tina (HBO)

Documentary Or Nonfiction Series
Allen v. Farrow (HBO)
American Masters (PBS)
City So Real (National Geographic)
Pretend It’s A City (Netflix)
Secrets Of The Whales (Disney+)

Exceptional Merit In Documentary Filmmaking
Dick Johnson Is Dead (Netflix)
76 Days (Pluto)
Welcome To Chechnya (HBO)

Structured Reality Program
Antiques Roadshow (PBS)
Property Brothers: Forever Home (HGTV)
Queer Eye (Netflix)
Running Wild With Bear Grylls (National Geographic)
Shark Tank (ABC)

Unstructured Reality Program
Becoming (Disney+)
Below Deck (Bravo)
Indian Matchmaking (Netflix)
RuPaul’s Drag Race Untucked (VH1)
Selling Sunset (Netflix)



ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ