Βαριά ήττα στις Χρυσές Σφαίρες για το Netflix που πήγαινε ως το μεγάλο φαβορί

Roxx |
Βαριά ήττα στις Χρυσές Σφαίρες για το Netflix που πήγαινε ως το μεγάλο φαβορί - Roxx.gr

Η βραδιά της απονομής για τις Χρυσές Σφαίρες δεν εξελίχθηκε σε καμία περίπτωση σε αυτό που περίμεναν στο Netflix. Με 34 υποψηφιότητες συνολικά, 17 για ταινίες και 17 για σειρές ο «γίγαντας» του streaming μπήκε στην τελετή ως το μεγάλο φαβορί για τα βραβεία αλλά έφυγε σχεδόν με άδεια χέρια.

Στην κατηγορία του Καλύτερου Δράματος, τρεις από τις πέντε ταινίες που διαγωνίζονταν ανήκαν στο Netflix, τελικός νικητής ήταν το 1917 τους Σαμ Μέντες, με τον Ιρλανδό και το Two Popes να φεύγουν χωρίς κανένα βραβείο τελικά, ενώ το Marriage Story που είχε γενικά τις περισσότερες υποψηφιότητες, είδε μόνο τη Λόρα Ντερν να βραβεύεται για τον δεύτερο γυναικείο ρόλο.

Και στις σειρές το Crown που ήταν μεγάλο φαβορί, έχασε τελικά από το Succesion του HBO και η Ολίβια Κόουλμαν πήρε το δεύτερο και τελευταίο βραβείο της βραδιάς για το Netflix για τον πρώτο γυναικείο ρόλο.

Μετά λοιπόν και την περσινή ήττα του Roma, στην κατηγορία του δράματος, το Netflix δεν κατάφερε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να φτάσει στο πολυπόθητο βραβείο, ενώ και στην κατηγορία Κωμωδία/Μιούζικαλ, είδε το Dolemite is My Name να χάνει από το Once Upon a time in Hollywood του Κουέντιν Ταραντίνο.

Αναλυτικά όλα τα βραβεία

Best Motion Picture — Drama
“The Irishman” (Netflix)
“Joker” (Warner Bros.)
“Marriage Story” (Netflix)
“1917” (Universal) (WINNER)
“The Two Popes” (Netflix)

Best Motion Picture — Musical or Comedy
“Dolemite Is My Name” (Netflix)
“Jojo Rabbit” (Fox Searchlight)
“Knives Out” (Lionsgate)
“Once Upon a Time in Hollywood” (Sony) (WINNER)
“Rocketman” (Paramount)

Best Actress in a Motion Picture — Drama
Cynthia Erivo (“Harriet”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Saoirse Ronan (“Little Women”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renée Zellweger (“Judy”) (WINNER)

Best Actor in a Motion Picture — Drama
Christian Bale (“Ford v Ferrari”)
Antonio Banderas (“Pain and Glory”)
Adam Driver (“Marriage Story”)
Joaquin Phoenix (“Joker”) (WINNER)
Jonathan Pryce (“The Two Popes”)

Best Actress in a Motion Picture — Musical or Comedy
Ana de Armas (“Knives Out”)
Awkwafina (“The Farewell”) (WINNER)
Cate Blanchett (“Where’d You Go, Bernadette”)
Beanie Feldstein (“Booksmart”)
Emma Thompson (“Late Night”)

Best Actor in a Motion Picture — Musical or Comedy
Daniel Craig (“Knives Out”)
Roman Griffin Davis (“Jojo Rabbit”)
Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Taron Egerton (“Rocketman”) (WINNER)
Eddie Murphy (“Dolemite Is My Name”)

Best Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture
Kathy Bates (“Richard Jewell”)
Annette Bening (“The Report”)
Laura Dern (“Marriage Story”) (WINNER)
Jennifer Lopez (“Hustlers”)
Margot Robbie (“Bombshell”)

Best Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture
Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)
Anthony Hopkins (“The Two Popes”)
Al Pacino (“The Irishman”)
Joe Pesci (“The Irishman”)
Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”) (WINNER)

Best Director — Motion Picture
Bong Joon-ho (“Parasite”)
Sam Mendes (“1917”) (WINNER)
Todd Phillips (“Joker”)
Martin Scorsese (“The Irishman”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Best Screenplay — Motion Picture
Noah Baumbach (“Marriage Story”)
Bong Joon-ho and Han Jin Won (“Parasite”)
Anthony McCarten (“The Two Popes”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”) (WINNER)
Steven Zaillian (“The Irishman”)

Best Motion Picture — Foreign Language
“The Farewell” (A24)
“Les Misérables” (Amazon)
“Pain and Glory” (Sony Pictures Classics)
“Parasite” (Neon) (WINNER)
“Portrait of a Lady on Fire” (Neon)

Best Motion Picture — Animated
“Frozen 2” (Disney)
“How to Train Your Dragon: The Hidden World” (Universal)
“The Lion King” (Disney)
“Missing Link” (United Artists) (WINNER)

“Toy Story 4” (Disney)

Best Original Score — Motion Picture
Alexandre Desplat (“Little Women”)
Hildur Guðnadóttir (“Joker”) (WINNER)
Randy Newman (“Marriage Story”)
Thomas Newman (“1917”)
Daniel Pemberton (“Motherless Brooklyn”)

Best Original Song — Motion Picture
“Beautiful Ghosts” (“Cats”)
“I’m Gonna Love Me Again” (“Rocketman”) (WINNER)
“Into the Unknown” (“Frozen 2”)
“Spirit” (“The Lion King”)
“Stand Up” (“Harriet”)

Best Television Series — Drama
“Big Little Lies” (HBO)
“The Crown” (Netflix)
“Killing Eve” (BBC America)
“The Morning Show” (Apple TV Plus)
“Succession” (HBO) (WINNER)

Best Television Series — Musical or Comedy
“Barry” (HBO)
“Fleabag” (Amazon) (WINNER)
“The Kominsky Method” (Netflix)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
“The Politician” (Netflix)

Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television
“Catch-22″ (Hulu)
“Chernobyl” (HBO) (WINNER)
“Fosse/Verdon” (FX)
The Loudest Voice (Showtime)
“Unbelievable” (Netflix)

Best Actress in a Television Series — Drama
Jennifer Aniston (“The Morning Show”)
Olivia Colman (“The Crown”) (WINNER)
Jodie Comer (“Killing Eve”)
Nicole Kidman (“Big Little Lies”)
Reese Witherspoon (“The Morning Show”)

Brian Cox (“Succession”) (WINNER)
Kit Harington (“Game of Thrones”)
Rami Malek (“Mr. Robot”)
Tobias Menzies (“The Crown”)
Billy Porter (“Pose”)

Best Actress in a Television Series — Musical or Comedy
Christina Applegate (“Dead to Me”)
Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Kirsten Dunst (“On Becoming a God in Central Florida”)
Natasha Lyonne (“Russian Doll”)
Phoebe Waller-Bridge (“Fleabag”) (WINNER)

Best Actor in a Television Series — Musical or Comedy
Michael Douglas (“The Kominsky Method”)
Bill Hader (“Barry”)
Ben Platt (“The Politician”)
Paul Rudd (“Living With Yourself”)
Ramy Youssef (“Ramy”) (WINNER)

Best Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Kaitlyn Dever (“Unbelievable”)
Joey King (“The Act”)
Helen Mirren (“Catherine the Great”)
Merritt Wever (“Unbelievable”)
Michelle Williams (“Fosse/Verdon”) (WINNER)

Best Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Christopher Abbott (“Catch-22”)
Sacha Baron Cohen (“The Spy”)
Russell Crowe (“The Loudest Voice”) (WINNER)
Jared Harris (“Chernobyl”)
Sam Rockwell (“Fosse/Verdon”)

Best Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
Patricia Arquette (“The Act”) (WINNER)
Helena Bonham Carter (“The Crown”)
Toni Collette (“Unbelievable”)
Meryl Streep (“Big Little Lies”)
Emily Watson (“Chernobyl”)

Best Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
Alan Arkin (“The Kominsky Method”)
Kieran Culkin (“Succession”)
Andrew Scott (“Fleabag”)
Stellan Skarsgård (“Chernobyl”) (WINNER)
Henry Winkler (“Barry”)



ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ