Roma και Λάνθιμος κυριάρχησαν στα Bafta

Roxx |
Roma και Λάνθιμος κυριάρχησαν στα Bafta - Roxx.gr

Ακούστε εδώ ζωντανά το Roxx Radio


Το βράδυ της Κυριακής απονεμήθηκαν τα βραβεία του βρετανικού κινηματογράφου (BAFTA) με το Favourite να παίρνει τα περισσότερα βραβεία, επτά στο σύνολο. Οι σημαντικότερες διακρίσεις της βραδιάς πήγαν στο Roma, που πήρε το βραβείο καλύτερης ταινίας και αυτό της σκηνοθεσίας για τον Αλφόνσο Κουαρόν.

H ταινία του Γιώργου Λάνθιμου, αναδείχθηκε καλύτερη βρετανική ταινία ενώ πήρε και τα βραβεία Α’ και Β’ γυναικείου ρόλου για την Ολίβια Κόλμαν και τη Ρέιτσελ Βάις αντίστοιχα αλλά και αυτά του καλύτερου πρωτότυπου σεναρίου, καλλιτεχνικής διεύθυνσης, κοστουμιών, μακιγιάζ και κομμώσεων.

Ο Ραμί Μάλεκ για το Bohemian Rhapsody πήρε το βραβείο Α΄ Ανδρικού ρόλου.

 

Best Film

BlacKkKlansman

The Favourite

Green Book

Roma – WINNER

A Star Is Born

Best Director

Spike Lee – BlacKkKlansman

Paweł Pawlikowski – Cold War

Yorgos Lanthimos – The Favourite

Alfonso Cuaron – Roma – WINNER

Bradley Cooper – A Star Is Born

Best Actor in a Leading Role

Christian Bale – Vice

Bradley Cooper – A Star is Born

Rami Malek – Bohemian Rhapsody – WINNER

Steve Coogan – Stan and Ollie

Viggo Mortensen – Green Book

Best Actress in a Leading Role

Viola Davis – Widows

Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

Glenn Close – The Wife

Lady Gaga – A Star is Born

Olivia Colman – The Favourite – WINNER

Best Actor in a Supporting Role

Adam Driver – BlacKkKlansman

Mahershala Ali – Green Book – WINNER

Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me?

Sam Rockwell – Vice

Timothée Chalamet – Beautiful Boy

Best Actress in a Supporting Role

Amy Adams – Vice

Claire Foy – First Man

Emma Stone – The Favourite

Margot Robbie – Mary, Queen of Scots

Rachel Weisz – The Favourite – WINNER

Best Original Screenplay

Cold War

The Favourite – WINNER

Green Book

Roma

Vice

Best Adapted Screenplay

BlacKkKlansman – WINNER

Can You Ever Forgive Me?

First Man

If Beale Street Could Talk

A Star Is Born

Best Animated Film

Incredibles 2

Isle of Dogs

Spider-Man: Into The Spider-Verse – WINNER

Outstanding British Film

Beast

Bohemian Rhapsody

The Favourite – WINNER

McQueen

Stan & Ollie

You Were Never Really Here

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer

Apostasy

Beast – WINNER

A Cambodian Spring

Pili

Ray & Liz

Film Not in the English Language 

Capernaum

Cold War

Dogman

Roma – WINNER

Shoplifters

Best Documentary​

Free Solo – WINNER

McQueen

RBG

They Shall Not Grow Old

Three Identical Strangers

Best Original Music 

BlacKkKlansman

If Beale Street Could Talk

Isle of Dogs

Mary Poppins Returns

A Star Is Born – WINNER

Best Cinematography

Bohemian Rhapsody

Cold War

The Favourite

First Man

Roma – WINNER

Best Sound

Bohemian Rhapsody – WINNER

First Man

Mission: Impossible – Fallout

A Quiet Place

A Star Is Born

Best Make Up & Hair

Bohemian Rhapsody

The Favourite – WINNER

Mary Queen of Scots

Stan & Ollie

Vice

Best Costume Design

The Ballad of Buster Scruggs

Bohemian Rhapsody

The Favourite – WINNER

Mary Poppins Returns

Mary Queen of Scots

Best Production Design 

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

The Favourite – WINNER

First Man

Mary Poppins Returns

Roma

Best Editing 

Bohemian Rhapsody

The Favourite

First Man

Roma

Vice – WINNER

Best British Short Film

73 Cows – WINNER

Bachelor, 38

The Blue Door

The Field

Wale

Best British Short Animation

I’m OK

Marfa

Roughhouse – WINNER

Best Special Visual Effects

Avengers: Infinity War

Black Panther – WINNER

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

First Man

Ready Player One

EE Rising Star award (voted for by the public)

Barry Keoghan

Cynthia Erivo

Jessie Buckley

Lakeith Stanfield

Letitia Wright – WINNER

Outstanding British Contribution to Cinema Stephen Woolley and Elizabeth Karlsen



ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ